جنجال خبری فولکس واگن

جنجال خبری فولکس واگن؛ جریمه 3.5 میلیون دلاری برای آلودگی هوا

در بسیاری از کشورهای پیشرفته، دولت‌ها شرکت‌های خودروسازی را ملزم به رعایت برخی استانداردها می‌کنند. این استانداردها شامل کم‌مصرف‌بودن خودرو، داشتن ایربگ، حفاظت از سرنشینان در هنگام برخورد از روبه‌رو و کلی موارد دیگر است.

اما یکی از استانداردهای مهم شرکت‌های خودروسازی، تست‌های مربوط به آلایندگی خودرو است که شرکت فولکس واگن آن را رعایت نکرد؛ به همین خاطر دادگاه عالی آمریکا برای این شرکت جریمه سنگینی لحاظ کرد. در این بخش از مجله ماشین رنت ران، به این موضوع پرداخته‌ایم.

دلیل جریمه شرکت فولکس واگن در آمریکا

آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی و هزینه زیاد آن‌ها، مشکلات محیط زیستی زیادی را در جهان ایجاد کرده است. مردم هم در این چندساله اخیر، با علم بر این موضوع به سمت خرید خودروهای با مصرف بهینه سوخت و آلودگی کم‌تر متمایل شده‌اند. خودروسازان هم با درک نیاز امروز جامعه، درصد زیادی از خودروهای سازگار با محیط‌ زیست را در طراحی می‌کنند.

شرکت آلمانی فولکس واگن یکی از غول‌های عرصه خودروسازی در جهان محسوب می‌شود. این شرکت از سال 2011 تا به الان عنوان بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی اروپا را یدک می‌کشد. این شرکت بعد از شرکت تویوتا در رده دومین خودروساز بزرگ جهان محسوب می‌شود و به سراسر جهان تولیدات خودش را صادر می‌کند. با رشد روزافزون این شرکت، بالاخره در سال 2017 میلادی توانست با فروش حدود 11 میلیون خودرو، این عنوان را از تویوتا پس بگیرد.

با رشد روزافزون تولیدات این برند به‌مانند دیگر شرکت‌ها، دولت‌ها خودروسازان را ملزم به رعایت اجرای برخی استانداردها کرده‌اند. یکی از این استانداردها که بسیار هم سفت‌وسخت پای آن ایستاده‌اند، تولید خودروهای سازگار با محیط ‌زیست است؛ اما این شرکت طبق تحقیقاتی که دادگاه عالی آمریکا انجام داد، محکوم شد. این شرکت متهم به ساخت نرم‌افزاری برای خودروهای دیزلی‌اش شد که سازمان‌های نظارت‌کننده برای اندازه‌گیری میزان آلاینده‌های ماشین را فریب داده است.

چند ماه بعد از این قضیه، آژانس حفاظت از محیط ‌زیست آمریکا اعلام کرد که این شرکت آلمانی، در خودروهایی با حجم موتور بالا هم دست‌کاری‌هایی کرده است تا قوانین مرتبط به آلودگی هوا را نقض کند. طبق تحقیقات این آژانس، مشخص شد که شرکت فولکس واگن در خودروهای دیزلی‌اش هم مانند آئودی و پورشه همین اقدام را انجام داده است.

میزان جریمه شرکت فولکس واگن چقدر بود؟

دادستان دادگاه ایلینوی اعلام کرد که خودروهای تولیدشده فولکس واگن، آگاهانه و از روی عمد آلاینده‌های مضر تولید می‌کردند؛ در صورتی که این شرکت بارها ادعا می‌کرد که خودروهای تولید‌شده‌اش دوستدار محیط ‌زیست هستند. بعد از برملاشدن تخلف فولکس واگن، این شرکت آلمانی فاش کرد که در سال 2015 از سیستم پیچیده‌ای برای فرار از الزامات انتشار اکسید نیتروژن در حدود 11 میلیون ماشین در سراسر جهان استفاده کرده است.

بعد از این اتفاقات، مقامات ایالات اینیوی از این شرکت شکایتی را پی‌ریزی کردند. این شرکت آلمانی هم برای حل‌وفصل ماجراهای این شکایت مجبور به پرداخت 3.5 میلیون دلار به آن‌ها شد؛ اما این پایان ماجرا نبود. چرا که در ماه سپتامبر همین سال، حدود 1.5 میلیون دلار دیگر برای حل‌وفصل شکایت ایالت‌های مونتانا و نیوهمپشایر پرداخت کرد. 

با وجود پرداخت این هزینه‌ها از سوی این شرکت، اما سازمان‌های حفاظت از محیط ‌زیست و دیگر ارگان‌های مربوط، این موضوع را همچنان پیگیری می‌کردند. با این پیگیری‌ها در سال 2017 میلادی فولکس واگن برای تقلب، اظهارات خلاف واقع در مورد میزان آلایندگی‌های این خودروها و ممانعت از اجرای عدالت، مجرم شناخته شد. بدین ترتیب با توافق با وزارت دادگستری آمریکا برای حل این پرونده، حدود 4.3 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد.

جنجال‌های خبری تمامی نداشت

بعد از تمام این اتفاقات، صاحبان خودروهای دیزلی در آلمان پروسه‌ای طولانی را طی کردند تا به بخشی از حقوق خود برسند. با بررسی‌هایی که دفتر دادستانی کل آلمان انجام داد، پنج نفر از دست‌اندرکاران عالی‌رتبه شرکت فولکس واگن، متهم شناخته شدند. اتهام آن‌ها فرار مالیاتی و صدور مدارک دست‌کاری‌شده و نادرست برای مخفی‌سازی تولید خودروهای حافظ محیط ‌زیست بود. در میان متهمان این قضیه، مدیرعامل پیشین این شرکت، یعنی مارتین وینترکورن، دیده می‌شود.

با بررسی‌های انجام‌شده، دو نفر از مدیران این شرکت متهم شدند که خسارتی حدود 78 میلیارد یورو را به همراه داشت. اتهام آن‌ها در مورد دست‌کاری نرم‌افزار موتورهای دیزلی، برای کم‌تر نشان‌دادن میزان واقعی گازهای آلاینده‌ها بود. در دوران فعالیت این دو مدیر، حدود 9 میلیون خودرو با این نرم‌افزارها تولید و روانه بازار شد. این تعداد، سهم بزرگی از تولید آن سال‌های شرکت فولکس واگن محسوب می‌شد که باعث ضرر چندمیلیاردی به آن شرکت شد.

زمانی که پای این شرکت به‌خاطر شکایت‌های متعدد به دادگاه‌های مختلف کشیده شد، کم‌کم بقیه مردم از این قضیه مطلع شدند. سپس معاون مدیر مک‌کیب اعلام داشت که «دولت آمریکا از شرکت‌های خودروسازی انتظار دارد که در قضیه تولید خودروهای سازگار با محیط‌ زیست صادقانه عمل کنند و اطلاعات دقیقی را به آن‌ها ارائه دهند. شکایت‌ها و جریمه‌هایی که از شرکت فولکس واگن انجام شد، یک پیام روشنی برای دیگر شرکت‌های خودروسازی بود که قوانین را جدی بگیرند.»

خودروهای سازگار با محیط زیست فولکس واگن

این شرکت خودروسازی آلمانی بعد از جنجال‌های خبری راجع‌به شکایت و جریمه‌های اخیر، تصمیم گرفت دست به تولید خودروهای هیبریدی و سازگار با محیط‌زیست بزند. در ادامه چند نمونه از این خودروها را مشاهده می‌کنیم:

فولکس واگن XL1 ماشین سازگار با محیط ‌زیست

مدل XL1 یکی از بهینه‌ترین و بهترین خودروها از لحاظ میزان مصرف سوخت در جهان است. این خودرو 0.9 لیتر در هر 100 کیلومتر مصرف و 21 گرم دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند. موتور دیزلی این خودرو نسبت به دیگر رقبای خود حرف اول را در رابطه با حفاظت از محیط‌ زیست می‌زند.

یکی دیگر از عوامل کم‌مصرف‌بودن این خودرو، وزن پایین آن است. در نمونه‌های جدید فولکس واگن XL1 ما شاهد کاهش قابل‌ توجه وزن این خودرو هستیم. این ویژگی با استفاده از پلاستیک تقویت‌شده توسط فیبر کربن در 20 درصد ساختار بدن آن ایجاد شده است. جنس شیشه جلوی این ماشین از نوعی شیشه نازک مقاوم و دیگر شیشه‌ها از جنس پلی‌کربنات ساخته شده است. با تمام این تفاصیل، طول این خودرو 3.888 متر، عرض آن 1.665 و ارتفاعش 1.153 متر است.

تیگوان هیبریدی 2022؛ سازگار با محیط ‌زیست

زمانی که شما در حال رانندگی با حالت الکتریکی با تیگوان باشید، می‌توانید به کمک انرژی ذخیره‌شده در باتری لیتیوم-یونی 10.4 کیلووات ساعتی آن، با سرعت 128 کیلومتر در ساعت تا حدود 50 کیلومتر رانندگی کنید. البته اگر سرعت کم‌تری را موقع رانندگی انتخاب کنید، می‌توانید مسافت بیشتری را بروید.

تیگوان هیبریدی 2022 از یک موتور بنزینی 1.4 لیتری تشکیل شده است. این موتور در هماهنگی با موتور الکتریکی و به کمک گیربکس اتوماتیک شش‌سرعته، کیفیت و قدرت قابل قبولی را ارائه می‌دهد. این محصول جدید دارای 242 اسب بخار است و می‌تواند طی 7.5 ثانیه از حالت توقف به‌ سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

اندازه خودرو، یکی از نکاتی است که امروزه شرکت‌های خودروسازی به آن دقت بیشتری می‌کنند. این نکته در خودروی تیگوان هیبریدی 2022 هم رعایت شده است و با توجه به طراحی‌ای که دارد می‌تواند در معابر با عرض کم هم به‌راحتی تردد کند. همچنین هنگام رانندگی با این خودرو، با حداقل صدای تولیدشده مواجه می‌شوید و از لحاظ آلودگی صوتی کاملاً استاندارد و مناسب با محیط ‌زیست است.

محیط‌زیست و خودرو

امروزه روزبه‌روز هوا آلوده‌تر، دریاها کثیف‌تر و کره زمین گرم‌تر می‌شود؛ به همین دلیل حفظ و نگهداری محیط ‌زیست به یک مسئله جهانی تبدیل شده است و بسیاری از کشورها قوانین سفت‌وسخت‌تری برای حفاظت از آن وضع کرده‌اند. کشورهایی مانند آمریکا و کانادا و همین طور کشورهای اروپایی در این زمینه پیش‌قدم شده‌اند و کارهای بنیادین زیادی انجام می‌دهند. یکی از این اقدامات، کنترل خودروهای تولیدشده است.

به‌عنوان مثال از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در کشورهای پیشرفته، یکی از کارهایی‌ست که سالیان سال است انجام می‌شود؛ به این خاطر در این کشورها، خودرو به‌عنوان یک کالای مصرفی شناخته می‌شود. هزینه خرید خودرو پایین است و دولت‌ها با سیاست‌های خود، قصد دارند تا در حفظ محیط ‌زیست تلاش کنند. همچنین خودروهایی که تولید می‌شوند باید استانداردهای لازم را داشته باشند تا دولت مجوز فروش آن‌ها را صادر کند.

استفاده از خودرو امروزه به یک مقوله مهم تبدیل شده است؛ به‌طوری که انجام بسیاری از کارها را بدون آن به‌هیچ‌وجه نمی‌توان تصور کرد؛ از رفت‌وآمد به محل کار گرفته تا مسافرت‌های خارج از شهر. حال اگر این خودروها استانداردهای لازم را نداشته باشند و باعث آلودگی هوا شوند، روزبه‌روز شاهد آلوده‌شدن محیط ‌زیستمان خواهیم بود. دولت آمریکا هم شرکت فولکس واگن را جریمه سنگین کرد؛ به این خاطر که آن زمان در این امر کوتاهی کرده بود.

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله رنت ران، درباره جنجال خبری فولگس واگن و تبعات بعدی آن صحبت کردیم. با تمام این مشکلات، فولکس واگن، بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی در جهان محسوب می‌شود. آن‌ها با توجه به اقدامات مثبتی که در زمینه تولید خودروهای هیبریدی انجام دادند، توانستند درآمد خود را به‌طرز چشمگیری افزایش دهند. همچنین این شرکت آلمانی در نیمه اول سال 2019 میلادی سودی 10 میلیارد یورویی را تجربه کرد.

شرکت رنت ران، ارائه‌دهنده خدمات اجاره خودرو در سطح کشور است. شما هنگامی که قصد سفر به یکی از شهرهای تهران، کرج، اصفهان یا کیش را دارید می‌توانید با اجاره خودروهای هیوندای، کیا، بنز، BMW و... در سطح شهر با خیالی راحت رانندگی کنید. برای کسب اطلاع بیشتر به «منوی خودروها» در صفحه اصلی مراجعه کنید.

سؤالات پرتکرار

چرا شرکت فولکس واگن جریمه شد؟

زیرا اطلاعات غلطی درباره تولید خودروهای دیزلی خود ارائه کرده بود.

نوشتن دیدگاه