مزایا و معایب خودروهای خودران؛ پلی به سمت تکنولوژی برتر

مزایا و معایب خودروهای خودران؛ پلی به سمت تکنولوژی برتر

از زمان تولد اولین وسایل نقلیه، صنعت خودروسازی متوقف نشده است. در سال‌های اخیر با عرضه اولین خودروهای برقی به بازار، این سرعت بیش از پیش افزایش یافته و در راستای خواسته‌های جامعه کنونی، آینده پویایی را از خود نشان داده است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی خودروها، همه از خود می‌پرسند که آیا خودروهای خودران ایمن هستند؟

فکرکردن به دنیایی که همه وسایل نقلیه آن الکتریکی و کاملاً خودران باشد، جالب است؛ اما، غیرممکن نیست و می‌تواند در آینده به واقعیت تبدیل شود. خودروهای خودران به‌سرعت در حال پیشرفت هستند و آن‌چه زمانی عنصر ایده‌آلیستی یک فیلم علمی-تخیلی آینده‌نگر بود، برای بسیاری به واقعیت تبدیل شده است.

در حال حاضر فناوری بدون راننده هنوز در فضای عمومی کشورها مورد استفاده قرار نگرفته است و هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد. در این مقاله قصد داریم به‌طور مفصل به مزایا و معایب خودروهای خودران بپردازیم؛ پس، تا انتهای این مقاله از مجله خودرو رنت ران همراه ما باشید. اگر شما هم علاقه‌مند به سفر با خودروی لوکس هستید اما نمی‌خواهید رانندگی کنید، به جای خرید یک خودروی خودران می‌توانید از خدمات اجاره خودرو با راننده رنت ران استفاده کنید.

 

 مزایای خودروهای خودران

مزایای خودروهای خودران

با تحقیقات گسترده در مورد مزایای خودروهای خودران، اصولاً آن‌ها می‌توانند برای بسیاری از افرادی که با معلولیت دست‌وپنجه نرم می‌کنند یا صرفاً به دنبال آخرین فناوری موجود در خودروها هستند، فوق‌العاده باشند. در این‌جا تنها برخی از مزایایی که خودروهای خودران ممکن است به همراه داشته باشند، آورده شده است.

 

ریشه‌کن‌کردن خطای انسانی

به‌طور گسترده پذیرفته شده است که حدود ۹۵٪ از حوادث جاده‌ها توسط رانندگان انسان ایجاد می‌شود. انسان‌ها به‌طور بالقوه خطاپذیر و حواس‌پرت هستند. گزارشی از IDTechEx نشان می‌دهد که تست‌های رانندگی خودروهای خودران که در یک دوره قابل‌ توجه ثبت شده‌، تعداد کل تصادفات یا حوادث در حالت کلی کم بوده است.

در این گزارش حوادث خطرناک رانندگی ۹۹٪ به رفتار رانندگی انسان در سایر وسایل نقلیه نسبت داده شده است. نرم‌افزارهای رایانه‌ای و الگوریتم‌های هوشمندانه‌ای که در خودروهای بدون راننده استفاده می‌شوند، از نظر تئوری احتمال خطای انسانی و سایر عوامل حواس‌پرتی را در طول سفر از بین می‌برند.

 

استقلال بیشتر برای سالمندان و افراد دارای معلولیت

خودروهای خودران آزادی و استقلال را برای افراد دارای معلولیت که ممکن است توانایی رانندگی بدون پشتیبانی را نداشته باشند، به همراه دارد. برای افراد مسن، وسایل نقلیه خودران امکان رانندگی ایمن‌تر و بدون تمرکز حیاتی را هم فراهم می‌کند.

 

تصادفات یا مرگ‌ومیر کم‌تر

بدون خطای انسانی، باید شاهد تصادفات و مرگ‌ومیر کم‌تری در جاده‌ها باشید. این مزیت، سودمندترین ادعا برای خودروهای خودران است؛ زیرا تصادفات جاده‌ای بسیار بیشتر از آن‌چه که باید، در شرایط فعلی رخ می‌دهد. وسایل نقلیه خودران این توانایی را دارند که محیط را در محدوده ۳۶۰ درجه ببینند. دقت این خودروها دو برابر بیشتر از انسان‌هاست که زاویه دید افقی ۱۸۰ درجه‌ای دارند.

به لطف دید ۳۶۰ درجه‌ای و اتصال وسایل نقلیه به یکدیگر، تصادفات به‌میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. اگرچه (حداقل در ابتدا) تصادفات به صفر نمی‌رسد؛ اما بسیار کم‌تر از تصادفات ناشی از رانندگی انسان خواهد بود.

 

با خطرات جاده‌ای خداحافظی کنید

وسایل نقلیه بدون راننده، مطمئن خواهند شد که سرنشینان مسیر سفر را بدون استرس و خطرات جاده‌ای، مانند سبقت‌های خطرناک و بی‌احتیاطی، سپری می‌کنند. هر کسی در هر نقطه‌ای از دنیا این خطرات جاده‌ای را تجربه کرده است. بدون نیاز به درگیری با رانندگان یاغی یا غیرمسئول، شانس کم‌تری برای دعوا به وجود می‌آید.

 

 فرصت‌هایی برای رانندگی کارآمدتر

فرصت‌هایی برای رانندگی کارآمدتر

حتی رانندگان ماهر هم گاهی به‌سختی می‌توانند پارک کنند و با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در میان بسیاری از ویژگی‌های خودروهای خودران، خودروهای بدون راننده از پارک خودکار پشتیبانی و در وقت شما برای انجام فعالیت‌های روزانه و ایمن صرفه‌جویی می‌کنند.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌های اجتماعی

یکی از فاکتورهای مهم در سنجش مزایا و معایب خودروهای خودکار، هزینه برای جامعه است. گزارش‌ها نشان داده‌اند که وسایل نقلیه خودران می‌توانند به صرفه‌جویی در حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در سال کمک کنند. کاهش هزینه‌های مربوط به تصادف خودرو، کاهش فشار بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی، حمل‌ونقل کارآمدتر، صرفه‌جویی در سوخت بهتر و موارد دیگر، همگی می‌توانند به صرفه‌جویی کلی در هزینه‌های اجتماعی کمک کنند.

 

سازگار با محیط زیست

یکی دیگر از عوامل مهم در بحث موافقان و مخالفان خودروهای خودران، محیط زیست است. خودروهای خودران معمولا به‌جای خودروهای هیبریدی یا بنزینی بر خودروهای برقی متمرکز می‌شوند. علاوه‌بر این، سرعت ثابتی که خودروهای خودران با آن حرکت خواهند کرد، ترمز و شتاب ثابت را کاهش می‌دهد. همه این عوامل به کاهش انتشار کربن و گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

 

 معایب خودروهای خودران

معایب خودروهای خودران

در حالی که آینده این نوع از خودروها روشن به نظر می‌رسد، خودروهای خودران با معایبی هم همراه هستند. رایانه‌ها هر از چند گاهی خراب می‌شوند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند؛ بنابراین، این احتمال وجود دارد که خودروی بدون راننده شما که با فناوری رایانه‌ای کار می‌کند، این اتفاق برای آن رخ دهد.

عواقبی که خراب‌شدن خودروهای خودران می‌تواند برای سرنشینان آن به‌وجود آورد، ممکن است هنگام حرکت در جاده‌های شلوغ فاجعه‌بار باشد. علاوه‌بر این، می‌توان گفت اگر ماشین بدون راننده تصادف کند، چه کسی مقصر خواهد بود؟ چه کسی باید خسارت وارده را جبران کند؟ در زیر برخی از معایب این نوع از خودروها را بیان کرده‌ایم.

 

مهارت‌های رانندگی فراموش‌شده

همان‌طور که اغلب گفته می‌شود، هنگامی که رانندگی را یاد می‌گیرید، مانند دوچرخه‌سواری است، هرگز آن را فراموش نمی‌کنید؛ اما رانندگان بدون داشتن فرصتی برای تقویت مهارت‌های خود، در خطر از دست ‌دادن مهارت‌های رانندگی خود با گذشت زمان هستند. اگر نرم‌افزار رایانه داخلی خوردوهای خودران نیاز به توجه انسان داشته باشد و اگر راننده قادر به عکس‌العمل سریع نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

احساس امنیت محدود خواهد شد. از آن‌جایی که رانندگان به عدم رانندگی عادت می‌کنند، تجربه‌شان ممکن است کاهش یابد و اگر آن‌ها نیاز به رانندگی در شرایط خاصی داشته باشند، مطمئناً ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند.

 

خطر هک‌شدن

با هر نرم‌افزار کامپیوتری و ارتباطات هوایی، خطر هک‌شدن همیشه وجود دارد. همان‌طور که وسایل نقلیه بیشتر به هم متصل می‌شوند، در برابر هکرها آسیب‌پذیرتر خواهند شد؛ زیرا می‌توانند کنترل ماشین را در حین رانندگی به‌دست گیرند. خطرات حفظ حریم خصوصی هم نگران‌کننده است؛ زیرا هکرها می‌توانند مقصدها را ردیابی و احتمالاً اطلاعات شخصی شما را سرقت کنند.

 

خطر تصادف و مرگ

خودروهای خودران می‌توانند از تصادفات ناشی از خطای انسانی جلوگیری کنند؛ اما از طرفی هم می‌توانند باعث حوادث مرتبط با فناوری مانند به‌روزرسانی ناموفق نرم‌افزار یا اشکالات فنی شوند. در حالی که به نظر می‌رسد اتومبیل‌های خودران هنوز از معمولی‌بودن و پذیرفته‌شدن (از نظر اجتماعی و قانونی) فاصله دارند، مهم است که بدانید چگونه در زندگی شما جای می‌گیرند.

 

هزینه بالای اجرا

زیرساخت خودروهای خودران حول پوشش شبکه 5G می‌چرخد که هنوز گران‌قیمت است؛ بنابراین، ممکن است دولت‌ها زمان زیادی را صرف سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کافی برای عملکرد بهینه وسایل نقلیه خودران کنند. در حالی که اتومبیل‌های خودران ممکن است در درازمدت صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های اجتماعی ایجاد کنند؛ اما هزینه اولیه وسایل نقلیه خودکار ممکن است نجومی باشد.

 برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که داشتن یک وسیله نقلیه کاملاً خودمختار می‌تواند ۲۵۰۰۰۰ دلار اضافی برای هر وسیله نقلیه هزینه داشته باشد. البته، با بلوغ فناوری جدید، هزینه‌ها باید کاهش یابند.

 

هزینه بالای وسایل نقلیه

اگر چه پیشرفت‌های قابل توجهی در کاهش هزینه‌های تولید ادوات آن‌ها حاصل شده است؛ اما این کاهش‌ها به‌اندازه کافی کم نیستند که آن‌ها را به یک جایگزین مناسب مالی برای یک خانواده معمولی تبدیل کند. چند سالی طول خواهد کشید تا این خودروها در دسترس طبقه متوسط جامعه قرار گیرند.

 

از دست ‌دادن شغل

کسانی که برای امرار معاش به رانندگی وابسته هستند، ممکن است با معرفی خودروهای خودران، شغل خود را از دست دهند. کسانی که در صنعت حمل‌ونقل (رانندگان اتوبوس و تاکسی) مشغول به کار هستند، همگی باید شغل جدیدی پیدا کنند. تحویل فست‌فود و تاکسی‌های اینترنتی هم با خودروهای خودکار جایگزین می‌شوند.

 

معضل اخلاقی خودروهای خودران

یکی دیگر از معایب خودروهای خودران، عدم توانایی آن‌ها در قضاوت بین چندین پیامد نامطلوب است. به‌عنوان مثال، اگر یک خودروی خودران با شرایطی روبه‌رو شود که تنها دو گزینه ممکن داشته باشد:

  1. انحراف به چپ و برخورد با عابر پیاده
  2. انحراف به راست و برخورد با درخت

این مورد باعث آسیب‌دیدن مسافران داخل وسیله نقلیه شما می‌شود. از آن‌جایی که هر دو گزینه نامطلوب هستند، خودروی خودران کدام گزینه را انتخاب می‌کند؟ ماشین اخلاقی که توسط گروهی در MIT ساخته شده است، به دنبال حل این مشکل با جمع‌آوری داده‌هایی در مورد تصمیمات واقعی افراد است.

با این ‌حال، داده‌های جمع‌آوری‌شده تفاوت‌های گسترده‌ای را در میان گروه‌های مختلف مردم نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی پاسخ قطعی برای خودروهای خودران را دشوار می‌کند.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به‌طور مفصل به بررسی معایب و مزایای خودروهای خودران و پیامدهایی که آن‌ها برای ایمنی، حریم خصوصی و اخلاق خواهند داشت، صحبت کنیم. هر چقدر هم که این فناوری، پیشرفته به نظر برسد، هنوز تا کامل‌شدن فاصله زیادی دارد.

شما عزیزان می‌توانید برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه به مجله تخصصی خودرو رنت ران مراجعه کنید. رنت ران یک شرکت اجاره خودرو با کادری مجرب بوده که آماده خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز است. برای اجاره خودرو با راننده یا بدون راننده می‌توانید از طریق وب‌سایت رنت ران و با پرکردن فرم درخواست، خودرو مورد نظرتان را کرایه کنید.

نوشتن دیدگاه