جذاب‌ترین خودرو‌های کانسپت دهه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰

تابحال این سوال برای‌تان پیش آمده که اگر هیوندای قصد داشته باشد تا خودرویی شبیه به پلیموث پراولر بسازد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خب، پست امروز شاید پاسخ این سوال را در بر داشته باشد.

با ما همراه باشید تا مروری بر جذاب‌ترین خودروی‌های مفهومی یا همان ماشین‌های کانسپت دهه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ داشته باشم.

 

کانسپت هیوندای Neos - ۲۰۰۰

جواب سوالی که قبل‌تر مطرح شد را می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید. خودروی Neos(مخففnew evolution open sport car) تصور دیدنی هیوندای از یک خودروی خاص چرخ باز بود. طراحی که حتی پس از ۲۰ سال به اندازه اولین رونمایی جذاب به نظر می‌رسد. البته این را هم در نظر بگیرید که در سال ۲۰۰۰ هیوندای به دست‌آورد‌های امروزی خود نرسیده بود و اکثرا این شرکت را با خودرو‌های پلاستیکی ارزان قیمت و ظاهری معمولی می‌شناختند. درست مثل تصوری که امروزه ما از بسیاری از کمپانی‌های چینی داریم. خودروی Neos برای آن زمان یک دست آورد بزرگ برای هیوندای محسوب می‌شد. دست آوردی که تا به امروز هم برای‌مان جذاب است.

 

کانسپت فورد برانکو - ۲۰۰۴

در حال حاضر یکی از داغ‌ترین خبر‌های دنیای خودرو بازگشت فورد برانکو به خط تولید برای سال ۲۰۲۱ است. بدون شک فورد برانکو یکی از جذاب‌ترین SUVهای حال حاضر بازار است که با ویژگی‌های منحصر به فرد آفرودی خود طرفدار‌های خاص خود را دارد. پیگری شرکت فورد برای احیای دوباره برانکو به خیلی پیش‌تر از آن که مردم به خاطر دارند باز می‌گردد. فورد اولین بار از این خودروی مفهومی در نمایشگاه دیترویت آمریکا در سال ۲۰۰۴ رونمایی کرد. اگر کانسپت این ماشین را با برانکوی امروزی مقایسه کنید می‌توانید به راحتی شباهت‌های آن را پیدا کنید. برای فورد اینکه بتواند این ماشین را به تولید برساند ۱۵ سال زمان نیاز بود. اما با توجه به نتیجه دریافت شده می‌توان گفت که صرف این زمان بیهوده نبوده است.

 

کانسپت داج دیمون - ۲۰۰۰

خودروی کانسپت داج دیمون به یک موتور ۱۷۲ اسب بخاری ۲.۴ لیتری مجهز بود که چرخ‌های عقب را از طریق یک جعبه دنده شش سرعته دستی هدایت می‌کرد. گفته می‌شد که رانندگی با این خودرو تجربه بی نظیری را تداعی می‌کرد. البته متاسفانه تولید نسخه انبوه این ماشین هیچ وقت به ثمر نرسید. در عوض نام دیمون در قدرتمند‌ترین تریم داج چلنجر مورد استفاده قرار گرفت. شاید اگر نام این خودرو به قدرتمند‌ترین درگستر دنیا تعلق نمی‌گرفت سرگذشت خوشی محسوب نمی‌شد. اما داج چلنجر دیمن یکی از بزرگترین موفقیت‌های دنیای ماشینی محسوب می‌شود. بنابراین طرفدار‌ان هم از این نتیجه راضی هستند.

 

آلفا رومئو BAT 11 - ۲۰۰۸

کسی نیست که عاشق سری خودرو‌های مفهومی Berlinetta Aerodinamica Technica یا همان BAT نباشد. سه تای اول آن‌ها (BAT 5 - BAT 7 BAT 9) بین سال‌های ۱۹۵۳ و ۱۹۵۵ ساخته شدند. هدف از توسعه و سرمایه گذاری روی این خودرو‌ها مطالعات ایرودینامیکی بدنه ماشین بود که نشان داد مهندسی صحیح چگونه کارایی و زیبایی را به هم پیوند می‌زند. با معرفی BAT جدید که بر پایه خودروی اسپرت 8C طراحی شده بود، این ماشین توانست بار دیگر مثل گذشته همه توجه‌ها را به سمت خود جلب کند.

 

کانسپت بی ام و Vision EfficientDynamics - ۲۰۰۹

شاید بعد‌ها اگر پستی با عنوان « بهترین خودرو‌ها با بد‌ترین نام‌ها» را تهیه کردیم این خودرو بتواند باز هم اول شود! هرچند که آلمانی‌ها بر خلاف استعداد خود در صنعت خودرو سازی هیچوقت برای نام گذاری معروف نبوده‌اند. با این وجود خودروی ویژن EfficientDynamics یکی از اولین مورد‌هایی بود که به ما نشان داد خودروی سازگار با محیط زیست هم می‌تواند وحشی و درنده باشد! یک خودروی اسپرت واقعی، به همراه پیشرانه الکتریکی با مصرف انرژی بهینه. همچنین این خودروی کانسپت از این جهت جذاب بود که توانست این ایده غلط را از بین ببرد که در عصر دنیا ماشین‌های الکتریکی، جایی برای اسپرت‌ها وجود نخواهد داشت. و البته همانطور که احتمالا از تصویر این ماشین حدس زده‌اید، ایده این ماشین منجر به شروع خط تولید مدل خوش نام و افسانه‌ای i8 شد که تا به امروز آن را به عنوان یکی از موفق‌ترین خودرو‌های بی ام و می‌شناسند.

نوشتن دیدگاه