BMW VISION DEE آفتاب‌پرست بی‌ام‌و با هوش مصنوعی!

BMW VISION DEE آفتاب‌پرست بی‌ام‌و با هوش مصنوعی!

بی‌ام‌و در چند ماه گذشته و در نمایشگاه 2023 CES از کانسپت خودروی جدیدش رونمایی کرد. BMW, I Vision Dee کانسپت بسیار متفاوتی‌ست از هرآن‌چه که بی‌ام‌و در کارنامه‌اش دارد. اگر شما هم عاشق دنیای خودروها و جذابیت‌هایش باشید، غیر ممکن است کارتون ماشین‌ها را ندیده باشید؛ خودروهایی که حرف می‌زنند، کارهای متفاوتی انجام می‌دهند و در نهایت توانایی درک و فهم هم دارند.

البته فقط این انیمیشن نیست و در دنیای عجیب‌ هالیوود نمونه‌های بسیار زیادی از سریال و فیلم‌های ماشینی هم وجود دارد. اکنون ما می‌توانیم این خبر خوب را به شما دهیم که شرکت بزرگ خودروسازی آلمانی با تبدیل این انیمیشن به واقعیت در سال 2023 بازگشته است!

BMW VISION DEE

شرکت ‌بی‌ام‌و در نمایشگاه 2023 CES از کانسپتی رونمایی کرد که می‌تواند با شما صحبت کند و توانایی تغییر رنگ بدنه را دارد! اگر شما هم کنجکاو شده‌اید تا در مورد این خودرو بیشتر بدانید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. در این مقاله از مجله خودرو رنت ران، هوش مصنوعی BMW و قابلیت‌هایی را که در کانسپت جدید این برند نهفته است، بیان کرده‌ایم.

BMW I Vision Dee چشم‌اندازی از یک تجربه دیجیتال

در اولین نگاه به این کانسپت، شما خودروی بسیار متفاوتی نسبت به هر خودرویی که قبلا دیده‌اید، می‌بینید. بی‌ام‌و نام این خودرو را BMW I Vision Dee را انتخاب کرده ‌است. در این‌جا «dee» مخفف کلمهDigital Emotional Experience  به‌معنای تجربه احساسی دیجیتال است.

BMW I Vision Dee چشم‌اندازی از یک تجربه دیجیتال

به‌جرات می‌توانیم بگوییم این خودرو یکی از مفهومی‌ترین و رادیکالی‌ترین خودروهایی‌ست که شرکت بی‌ام‌و می‌تواند در لیست خودروهایش داشته باشد. این خودرو می‌تواند یک سدان مینیمالیستی با عملکرد الکتریکی به شمار رود که به ویژگی‌های دیجیتالی مانند واقعیت افزوده و دستیارهای مجازی مبتنی‌بر صدا مجهز شده است.

برای درک بهتر این خودرو می‌توانید این ماشین را مانند متاورس در نظر بگیرید که تبدیل به یک سدان اسپورت شده است. به این صورت، طبق آن‌چه که در کانسپت نمایشگاه نشان داده شده است، این خودرو توانایی ایجاد پروفایل آواتار را دارد که روی پنجره کناری نمایش داده می‌شود.

این خودروساز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که چراغ‌های جلو و جلوپنجره BMW Dee یک نماد فیجیتال (تلفیقی از فیزیکی و دیجیتال) روی یک سطح یکنواخت را تشکیل می‌دهند. این ویژگی به خودرو اختیار ایجاد حالات چهره متفاوتی را می‌دهد. این بدان معناست که BMW i Vision Dee می‌تواند با مردم صحبت کند و در عین حال حالاتی مانند شادی، حیرت یا تایید را به‌صورت بصری نشان دهد.

مشخصات جذاب و متفاوت BMW Dee

خودروهایی که به‌صورت کانسپتی معرفی می‌شوند، با طراحی و فناوری خاص برای نمایش آخرین فناوری‌های شرکت‌های خودروسازی طراحی شده‌اند. BMW اطلاعات زیادی در مورد موتور یا گیربکس خودروی کانسپتی i Vision Dee خود منتشر نکرده است. با این حال، امیدواریم در ماه‌های آینده این شرکت خودروسازی اطلاعات زیادی در مورد این خودروی نوآورانه دهد.

مشخصات جذاب و متفاوت BMW Dee

 بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت بی‌ام‌و، این خودرو دارای پیشرانه الکتریکی‌ست. شرکت BMW با نسل جدیدی از باتری‌های استوانه‌ای توانسته است برد خودروی الکتریکی خود را به‌صورت چشم‌گیری افزایش دهد.

BMW i Vision Dee روی پلتفرم جدیدی ساخته شده است که برای ساخت خودروهای آینده BMW استفاده خواهد شد. از این پلتفرم می‌توان برای ساخت خودروهای برقی و الکتریکی استفاده کرد.

طراحی داخلی خودروی مفهومی جدید BMW

BMW i Vision Dee از یک کابین شیک و مینیمال که برای بهبود تجربه رانندگی طراحی شده است، بهره می‌برد. از نظر طراحی، بی‌ام‌و  نهایت تلاش خود را کرده است که با  آینده‌نگری، جذابیت این خودرو را حفظ کند. به ‌این ‌ترتیب، حتی اگر رقیبانی برای این خودرو خلق شوند،  BMW i Vision Dee می‌تواند همچنان شیک و مدرن‌بودن خودرو را حفظ کند.

طراحی داخلی خودروی مفهومی جدید BMW

همچنین، این خودرو برای کسانی که خواهان تجربه رانندگی کارآمدتر و لذت‌بخش‌تر هستند، یک گزینه بسیار عالی‌ست. طراحی داخلی DEE عاری از ویژگی‌های سنتی‌ست؛ زیرا، استفاده از فناوری‌های آینده‌نگرانه به این معنی‌ست که دیگر خبری از صفحه نمایش لمسی، دکمه‌های فیزیکی، اهرم تعویض دنده و کنسول میانی نیست.

طراحی داخلی خودروی مفهومی جدید BMW

کابین تمام دیجیتال BMW I Vision Dee دارای فرمان مستطیلی‌شکل با صفحه‌نمایش‌های لمسی کوچک، سیستم فیجیتال (فیزیک دیجیتال) روی داشبورد و نمایشگر بزرگ هدآپ است. به این‌ ترتیب تمامی ‌اطلاعات خودرو روی هدآپ نمایش داده می‌شود و راننده می‌تواند با استفاده از کنترل دیجیتال، آن را مطابق با سلیقه خود شخصی‌سازی کند. این هدآپ نمایشگر از سال 2025 در محصولات کلاس جدید BMW استفاده خواهد شد.

ظاهر کارتونی و جذاب BMW Dee

از نظر بصری، I Vision Dee تقریباً شبیه تسلا مدل 3 و یکی از سدان‌های اسپورت کلاسیک BMW، مانند 2002 یا E30 است. جلوپنجره، تقریباً تمام قسمت جلوی کانسپت را فرا می‌گیرد و یک نوار چراغ عقب هم همین کار را در صندوق عقب انجام می‌دهد. بدنه سفید و تقریباً بدون ویژگی، تضاد کاملی با طراحی‌های بی‌سابقه بسیاری از BMW‌های فعلی دارد، در حالی که همچنان ویژگی‌هایی مانند «هوفمایستر» در شیشه‌های عقب را حفظ می‌کند.

ظاهر کارتونی و جذاب BMW Dee

در حالی که بی‌ام‌و به‌صورت مستقیم تایید نمی‌کند که این طراحی برای تولید در نظر گرفته شده است؛ اما می‌توان تصور کرد که روی خودروهای آینده تأثیر بگذارد. کانسپت‌های ب‌ام‌و راهی برای تبدیل‌شدن به واقعیت دارند. به‌عنوان مثال نگاهی به ابرخودروی i8 و خودروی شهری i3 در دهه گذشته بیندازید.

بی‌ام‌و کانسپت جدید خود را یک نقطه عطف دیگر در جاده به نام Neue Klasse، پلتفرم ویژه خودروهای الکتریکی آینده BMW می‌نامد. این مجموعه به‌خاطر کلاس جدید سدان‌ها و کوپه‌های اسپورت که تصویر BMW را در دهه‌های 1960 و 1970 تعریف می‌کرد، نام‌گذاری شده است.

برخلاف خودروهای سنتی بی‌ام‌و که ویژگی‌هایشان هنگام اجاره بی ام و کاملا مشهود است، BMW i Vision Dee طراحی ظاهری خاصی دارد. طراحی آن برگرفته از ارائه یک تجربه دیجیتال و نمایش DNA منحصربه‌فرد BMW است. بنابراین بدنه جعبه‌ای و کلاسیک آن برای نمایش فناوری‌های جدید و المان‌های نوستالژیک عالی‌ست.

خودروهای امروزی دارای ویژگی‌هایی مانند چراغ‌های خوش‌آمدگویی هستند که با نزدیک‌ و دورشدن راننده فعال می‌شوند؛ اما BMW i Vision Dee چیزی فراتر از این فناوری دارد. با نزدیک‌شدن راننده، یک پیام خوش‌آمدگویی شخصی شامل ویدئو و صدا روی شیشه‌های کناری نمایش داده می‌شود.

حتی این خودرو می‌تواند آواتار راننده را روی شیشه ماشین نمایش دهد. علاوه‌بر این، پنل یکنواخت جلوپنجره و طراحی مدرن چراغ‌ها باعث ایجاد حالات چهره انسان برای برقراری ارتباط با راننده در جلوی خودرو می‌شود.

ترکیب دنیای واقعی و واقعیت ‌افزوده در BMW Dee

خبر خوبی برای رانندگانی که عاشق واقعیت مجازی و دنیای متاورس هستند داریم. تمام شیشه جلو در حال حاضر اساساً یک نمایشگر است که عملکرد داشبورد را با سیستم اطلاعات سرگرمی‌ترکیب و ویژگی‌های واقعیت افزوده را اضافه می‌کند.

ترکیب دنیای واقعی و واقعیت ‌افزوده در BMW Dee

استفاده از شیشه جلو برای میزبانی نمایشگرها چیز جدیدی نیست. بسیاری از خودروهای مدرن میزان سرعت خودرو، ناوبری و سایر داده‌ها را در آن‌جا نمایش می‌دهند. تصاویری که روی صفحه نمایش داده می‌شوند، شامل پست‌های شبکه‌های اجتماعی و نمایشگرهای واقعیت افزوده در کنار عیب‌یابی خودرو هستند. اگر رانندگان و مسافران بخواهند به حالت VR کامل بروند، سایر پنجره‌ها هم قابل تنظیم هستند.

در این‌جا ممکن است سوال برایتان پیش آید که آیا این نمایشگر ممکن است حواس‌پرتی ایجاد کند؟ شاید؛ اما بی‌ام‌و می‌گوید این خودرو ایمن‌تر از آن است که فکرش را کنید. به‌راحتی می‌توانید چشمانتان را کاملاً از جاده دور و به صفحه‌نمایش نصب‌شده روی داشبورد نگاه کنید.

BMW DEE یک رفیق هوشمند است؛ نه فقط یک خودرو!

همه ماهایی که عاشق سرعت و خودروهای لاکچری هستیم، همیشه خودرویمان را به‌عنوان یک رفیق و همراه دیده‌ایم. ماشین ما همیشه کنار ما بوده و ما را به سخت‌ترین مکان‌ها هم رسانده است. اکنون پیشرفت تکنولوژی ثابت کرده که این رابطه نزدیک‌تر شده است. اکنون در کانسپت جدید BMW و هوش مصنوعی که در آن استفاده شده است، به‌راحتی می‌توانیم با خودرو تعامل داشته باشیم.

تنها با صحبت‌کردن با Dee می‌توان درخواست‌های خود را مطرح کرد. به‌عنوان مثال، در نمایشگاه CES نام خودرو را از خودش سوال کردند. همچنین، این خودرو به پرسش‌هایی نظیر چرا آینه بغل ندارد، جواب‌هایی داد.

حرف‌زدن با خودرویی که می‌تواند صحبت کند، بسیار جذاب است. گویا یک دستیار در کنارتان حضور دارد که می‌توانید با او صحبت کنید؛ بدون این‌که قضاوت شوید. رفیق هوشمند، یک رانندگی کاملا ایمن و حیرت‌انگیز را رقم می‌زند که تا به امروز در فیلم‌های علمی‌تخیلی و انیمیشن‌ها دیده بودیم.

فناوری تغییر رنگ I Vision Dee

در این خودرو علاوه‌بر شخصی‌سازی، حالات مختلف خوش‌آمدگویی و تغییر چهره، رنگ بدنه هم قابل تغییر است. بی‌ام‌و پس از معرفی خودروی iX Flow با جوهر E در نمایشگاه 2022 CES، خودروی مفهومی جدید خود را نسخه تمام‌رنگی این فناوری در جهان معرفی کرد. BMW I Vision Dee قابلیت نمایش 32 رنگ مختلف را دارد؛ به‌دلیل تغییر رنگی که می‌دهد، لقب آفتاب‌پرست را به خود اختصاص داده است.

فناوری تغییر رنگ I Vision Dee

تحقق دنیای متاورس با BMW Dee

همواره در طی سال‌ها پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌ها و افرادی بوده‌اند که با یک نوآوری خاص توانسته‌اند تغییر بزرگی در ساخت و تولید بسیاری از خودروها و سیستم‌ها ایجاد کنند. البته، در این زمینه به‌طور یقین تنها بی‌ام‌و نیست که دست روی چنین ‌ترکیب نوآورانه‌ای گذاشته است. با این حال، باید ببینیم که شرکت بی‌ام‌و چقدر در تولید این کانسپت موفق خواهد بود.

شاید ندانید؛ اما، آمازون الکسا کاری بیش از به‌آتش‌کشیدن میلیاردها دلار در سال 2022 انجام نداد؛ تصمیم مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک برای ورود به متاورس هم با تحقیر آشکار مواجه شد. با این وجود، این سوال باقی می‌ماند که آیا رانندگان به  برخی از ویژگی‌های i Vision Dee تمایلی خواهند داشت؟ مخصوصاً صفحه‌نمایش‌های گسترده روی شیشه جلو یا دستیار مجازی سخنگو.

نظر شما چیست؟ آیا به نظر شما این کانسپت بی‌ام‌و مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت؟ حال که به دلایل مختلف خودروهای جدید بی‌ام‌و پایشان را روی خاک ایران نگذاشته‌اند، چطور می‌توان حتی سواری با یکی از مدل‌های قدیمی BMW را تجربه کرد؟ شرکت اجاره خودرو رنت ران بستری را فراهم کرده است تا با رقم‌زدن چنین تجربه‌ای، سهم کوچکی در تحقق رویاهایتان داشته باشد.

نوشتن دیدگاه