معرفی جاهای دیدنی اصفهان

موقعیت استراتژیک اصفهان در دل فلات ایران باعث شده که این شهر در تمامی ادوار تاریخی موردتوجه پادشاهان قرار بگیرد. تا جایی که غارتگرانی همچون قوم مغول به‌سختی این شهر را به حال خود رها کردند! البته گردشگری اصفهان مدیون همین توجهات ویژه در طول حیات تاریخی این شهر است و  بی‌انصافی است که آوازه حال حاضر اصفهان در سراسر جهان را به پیشینه تاریخی آن مربوط ندانیم. همین پیشینه تاریخی، گردشگری اصفهان را به مهمترین قطب گردشگری ایران تبدیل کرده است.

سالانه گردشگران مشتاق زیادی از داخل و خارج ایران به عشق قدم زدن در خیابان قدیمی چهارباغ عباسی و تماشای عظمت میدان نقش جهان به اصفهان سفر می‌کنند. جذابیت مکان‌های تاریخی از یک طرف و فرهنگ غنی مردم اصفهان و بازارهای قدیمی این شهر از طرف دیگر، نوید یک سفر جذاب را به اصفهان می‌دهند. در این مطلب از مجله ماشین رنت ران می‌خواهیم علاقه‌مندان سفر را با مکان‌های گردشگری اصفهان بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه اصفهان در گذر زمان

می‌توان گذر تاریخ را در تاروپود اصفهان زیبا دید و روزهای زیادی را در میان آثار تاریخی متعدد آن گذراند. اگرچه دوران پادشاهی صفوی اوج شکوفایی تاریخ اصفهان محسوب می‌شود، اما تاریخچه اصفهان به قرن‌ها قبل از پادشاهی شاه عباس و انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت برمی‌گردد. پس بیایید ببینیم اصفهان امروزی چگونه تشکیل شده است.

اولین نشانه‌های شهر اصفهان را متعلق به پادشاهی طهمورث، سومین پادشاه سلسله پیشدادیان، می‌دانند. هرچند پژوهش‌های باستان‌شناسی، اصفهان را یکی از نخستین مراکز زیست انسان پیش از تاریخ تعیین کرده‌اند و قدمت شهر اصفهان از تاریخ فراتر می‌رود.

در دوران پیش از اسلام و در دوره هخامنشیان و ساسانیان، بخش‌های دیگری از کشور موردتوجه بود. به همین دلیل از دوران پیش از اسلام آثار تاریخی قابل‌توجهی در اصفهان نمانده است. بعد از ظهور اسلام این شهر رونق گرفت و اوج شکوفایی آن به عصر صفوی و امپراطوری شاه عباس برمی‌گردد.

مکان های تاریخی گردشگری اصفهان

شهر اصفهان پایتخت فرهنگی و هنری ایران انتخاب شده و از نظر تعدد آثار تاریخی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. هنر معماری به‌غایت هرچه‌تمام‌تر در گوشه‌وکنار این شهر زیبا دیده می‌شود و توریست‌های خارجی به‌محض رسیدن به ایران، خواهان تماشای اصفهان زیبا هستند. اگر شما هم قصد سفر به اصفهان را دارید و نگران حمل‌ونقل در یکی از بزرگترین شهر‌های ایران هستید، اجاره خودرو در اصفهان بهترین انتخاب برای این است که با خیال راحت مکان‌‌های گردشگری مرکز شهر و اطراف آن را ببینید.

حالا که خیالتان از این نظر راحت است، بهتر می‌توانید با جاذبه‌های گردشگری اصفهان آشنا شوید. مهمترین آثار تاریخی اصفهان را در ادامه معرفی می‌کنیم:

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که با نام میدان امام شناخته می‌شود، یکی از چند میراث مهم یونسکو در اصفهان است. اهمیت این میدان از آنجایی بیشتر می‌شود که بدانید چندین آثار مهم تاریخی اصفهان در قلب همین میدان قرار دارند. مسجد امام (مسجد جامع عباسی)، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو و سر در قیصریه از مکان‌های مهم گردشگری این میدان هستند. همچنین، بازار بزرگ سرپوشیده‌ای دورتادور میدان قرار دارد که یکی از مهمترین نقاط گردشگری اصفهان محسوب می‌شود و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان

یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو در اصفهان، کاخ چهلستون اصفهان است. در دوران صفویان کاخ‌های متعددی برای اقامت پادشاهان و درباریان در این شهر ساخت شد که از مهمترین‌های آنها محسوب می‌شود. موقعیت نزدیک کاخ چهلستون به آثار تاریخی میدان نقش‌جهان باعث می‌شود تا مسافران در یک روز از همه این قسمت‌ها دیدن کنند.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان

نبوغ طراحان و هنرمندان صفوی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا امروزه شما شاهد یکی از زیباترین پل‌های تاریخی جهان باشید. طراحی این پل به صورتی است که گردشگران می‌توانند زیر آن بنشینند و از زیبایی آن لذت ببرند. زمانی که زاینده‌رود خشک نباشد، اصفهانی‌ها به‌رسم قدیم زیر پل خواجو جمع می‌شوند و آواز سر می‌دهند.

سی و سه پل

سی و سه پل

بی‌شک معروف‌ترین بنای تاریخی اصفهان سی و سه پل است. شاید مسافران اسم عالی‌قاپو یا منارجنبان را نشنیده باشند، اما سی و سه پل را می‌شناسند. این پل دقیقا در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و شما برای دیدن بسیاری از آثار تاریخی از کنار آن می‌گذرید.

مکان های طبیعی گردشگری اصفهان

زاینده‌رود اصفهان قلب تپنده این شهر است که چند سالی است از هیاهوی جوش‌وخروش آن خبری نیست. بااین‌وجود، هنوز زیبایی‌های طبیعی زیادی در این شهر وجود دارد که مسافران می‌توانند از رفتن به آنجا لذت ببرند. پارک بزرگ ناژوان و باغ گل‌ها دو تا از مهمترین آنها هستند. علاوه بر این، اگر کمی از شهر خارج شوید، طبیعت بیشتری را می‌بینید. خوشبختانه هنوز در آن قسمت‌ها زاینده‌رود خشک نشده و شما می‌توانید با کرایه خودرو لوکس به اطراف اصفهان بروید و از زیبایی مناظر لذت ببرید.

جستجو در مکان‌های گردشگری اصفهان با رنت ران

شاید اگر شاه عباس صفوی پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان منتقل نمی‌کرد، ما امروز شاهد این همه بنای تاریخی در اصفهان نبودیم. اگر به اصفهان به‌عنوان مقصد بعدی سفر فکر می‌کنید، آیا به طریقه رفتن به اصفهان هم فکر کرده‌اید؟ مثلا سفر با قطار را ترجیح می‌دهید یا با هواپیما راحت‌تر هستید؟ شاید هم سفر با خودرو شخصی را ترجیح می‌دهید. به هرحال، اجاره خودرو یکی از گزینه‌های پیش روی شما است. قیمت بالای خودرو باعث شده افراد زیادی توان خرید خودروهای معمولی را نداشته باشند، چه رسد به اینکه بخواهند برای سفر خودرو لوکس اجاره کنند. مجموعه خدمات اجاره خودرو رنت ران، لیستی از خودروهای لوکس را برای شما در نظر گرفته تا با آرامش و لذت بیشتری رانندگی کنید.

نوشتن دیدگاه