دریفت ماشین چیست؟

دریفت یک حرکت تماشایی و هیجان انگیز در رانندگی می­‌باشد. دریفت به حالتی از رانندگی گفته می‌شود که خودرو در مسیر خود لغزش کند و میزان لغزش برای چرخ­های عقب بیشتر از چرخ‌های جلو است و همینطور مسیر لغزش برخلاف جهت حرکت چرخ های جلو می­‌باشد؛

به عنوان مثال، خودرو در حال لغزش به سمت راست اما چرخ­‌های جلوی آن به سمت چپ می­‌باشند. تمام موارد ذکر شده توسط راننده کنترل می‌­شود. یک دریفتر حرفه‌ای کسی است که بتواند حداقل ۵ یا ۶ دریفت متوالی بدون توقف یا کم کردن سرعت خودرو انجام دهد.

دریفت موستانگ

یادمه اولین باری که دریفت خودروها را مشاهده کردم در بازی Need For Speed بود. در این بازی به علت سرعت زیاد ماشینهای مسابقه‌ای انجام دریفت مخصوصاً در پیچ‌­ها از ضروری­‌ترین شرط­‌ها برای برنده شدن بود و اما از مشکل­ترین کارها نیز بود. من اکثرا در این بازی با تصادف روبرو می­‌شدم.

دریفت به عنوان یک فعالیت زیرزمینی در جاده‌­های کوهستانی ژاپن آغاز شد و در آن کشور به یک ورزش حرفه‌­ای و با امنیت تبدیل شد و در سال‌های بعد محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورد. در سال ۲۰۰۶ فیلم سریع و خشن دریفت توکیو اکران شد که فیلمی است از مسابقات دریفت در ژاپن.

دریفت فقط به این معنی نیست که چه کسی سریع­ترین است یا چه کسی از خط پایان عبور خواهد کرد، بلکه برنده توسط هیئت داوران انتخاب می­شود. مسابقات دریفت شامل یکسری دور حذفی می‌باشد که دو راننده در یک زمان شروع به راندن اتومبیل­‌های خود می­‌کنند و در یک مسیر کوتاه که دارای سه یا چهار پیچ است به رقابت می­‌پردازند. هیئتی از داوران با اعطای امتیاز به شرکت کنندگان و در نظر گرفتن معیارهایی از جمله سرعت، زاویه، خط، توانایی تقلید از راننده دیگر، نزدیکی بین اتومبیل‌­ها و غیره، برنده مسابقه را اعلام خواهند کرد و برنده به مرحله بعدی مسابقات راه خواهد یافت.

دریفت کشیدن

به طور کلی مسابقات دریفت در سه مکان انجام می‌­شود اولی که سخت‌ترین مسیر می­‌باشد، در کوه‌­ها انجام می­‌شود. این پیچ­‌های S شکل توانایی راننده را مورد آزمایش قرار می­‌دهد، دوم پارکینگ‌های مخصوص، جایی که رانندگان دریفت برای مسابقات در کوهستان آماده می‌شوند؛ و مورد آخر مکان­های خاصی که مسیرهای منحنی شکل دارد که مخصوص دریفتر­ها می­‌باشد.

دریفت مدرن به عنوان یک تکنیک مسابقه‌ای محبوب در مسابقات اتومبیلرانی All Japan Touring بیش از ۳۰ سال پیش آغاز شد. کونیمیتسو تاکاهاشی افسانه موتور سواری بزرگترین خالق تکنیک­‌های دریفت در دهه ۱۹۷۰ بود. بعدها یک مسابقه دهنده خیابانی به نام کیچی سوچیا به تکنیک­‌های تاکاهاشی علاقه‌مند شد و مهارت­‌های خود را در جاده‌­های کوهستانی ژاپن تمرین کرد و بهبود بخشید و به سرعت در میان مردم شهرت پیدا کرد. یکی از اولین وقایع دریفت ثبت شده در خارج از ژاپن در سال ۱۹۹۶ بود که در یک مسابقه Willow Springs در کالیفرنیا به میزبانی یک سازمان دریفتینگ از ژاپن برگزار شد.

دریفت

مسابقات دریفت بر اساس خط، زاویه، سرعت و نمایش قضاوت می­‌شوند. منظور از خط، قرار گرفتن در خط صحیح است که از پیش توسط داوران اعلام شده است. عامل نمایش بر اساس موارد مختلفی از جمله مقدار دود، میزان نزدیک بودن ماشین­‌ها به دیوار و واکنش جمعیت می­‌باشد. منظور از زاویه، زاویه ماشین در دریفت می‌باشد و سرعت عبارت هستند از سرعت ورود به پیچ سرعت عبور از پیچ و سرعت خروج از پیچ که هرچه سریع­تر باشد امتیاز بیشتری دریافت می­‌کند. داوران فقط در گوشه‌ای از پیچ ها که دید مناسبی دارد به قضاوت و داوری می­‌پردازند.

دریفت

در هر مسابقه بر اساس تعداد پاس(pass)­هایی که رانندگان دریافت می‌کنند به مرحله­‌های بعدی صعود خواهند کرد؛ به این صورت که در هر مرحله نصف رانندگان که بیشترین پاس­‌ها را دریافت کرده‌اند به مرحله بعدی خواهند رفت. برخی از این پاس­ها در زیر آمده است:

  1. سبقت گرفتن از ماشین پیشرو در هنگام دریفت تقریباً همیشه برنده آن پاس خواهد شد.
  2. اما سبقت گرفتن از ماشین پیشرو با بستن مسیر و تقلب باعث از دست دادن پاس خواهد شد.
  3. اگر در هنگام دریفت خودرو چرخش رخ دهد، آن پاس را از دست خواهد داد.
  4. سرعت بیشتر در هنگام دریفت نسبت به بقیه راننده­ها باعث گرفتن آن پاس می‌شود.
  5. حفظ فاصله نزدیک با خودروی جلویی در هنگام دریفت به برنده شدن آن پاس کمک می‌کند.

برای هر پاس امتیاز کسب خواهد شد بعضی وقت ها داوران نظرات مخالفی دارند و نیز بعضی مواقع تماشاچیان با رای داوران مخالف هستند و این جمعیت مخالف، مخالفت خود را با داد و فریاد نشان می‌دهند، همه اینها در امتیازاتی که رانندگان دریافت می­‌کنند تاثیرگزار می­‌باشند، بنابراین رسیدن به نتیجه نهایی ممکن است زمان‌بر باشد.

در بسیاری از کشورها دریفت در خیابان‌­ها قانونی نیست به خصوص هنگامی که در مکانهای عمومی انجام شود، بنابراین اگر به دریفت علاقه دارید آنرا در مکان­های مخصوصی که برای این کار طراحی شده‌­اند انجام دهید که امنیت بیشتری دارد.

نوشتن دیدگاه