فولکس واگن صاحب چه شرکت‌هایی است؟

خانواده بزرگ فولکس واگن شامل چه شرکت‌هایی است؟ این امپراطوری بزرگ چند شرکت خودروسازی را در بر می‌گیرد؟

فولکس واگن یکی از بزرگ‌ترین برند‌های اتومبیل در جهان است. آیا میدانستید که فولکس واگن تنها مالک اتومبیل‌های فولکس­ نیست؛ در واقع با دانستن اینکه این شرکت اتومبیل‌سازی چقدر بزرگ است، شگفت‌زده خواهیدشد. بر طبق وب­سایت رسمی فولکس واگن، آنها در حال حاضر ۱۲ برند خودرو دارند - فولکس واگن، سیات، آئودی، شکودا، بوگاتی، بنتلی، لامبورگینی، دوکاتی، پورشه، اسکانیا، MAN  و خودروهای تبلیغاتی فولکس واگن.

فولکس واگن شامل برندهای زیر می‌باشد.

 آئودی

۱. آئودی

در سال ۱۹۶۵ آئودی به بخشی از فولکس واگن تبدیل شد. از اواخر جنگ جهانی دوم، برند این اتومبیل تحت عنوان Auto Union GmbH در شرکت دایملر (Daimler) بود. آئودی در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد و استانداردهایی برتر و منحصر به فرد برای وسایل نقلیه خود تعیین کرد و ارائه داد. امروزه بیش از ۶۵ مدل آئودی توسط تولیدکنندگان خودرو در انگلیس به فروش می‌رسد.

 بوگاتی

۲. بوگاتی

این برند تولید کننده، به سریع‌ترین خودروی جهان معروف است. بوگاتی در سال ۱۹۹۸ تاسیس و در سال ۱۹۹۸ به گروه فولکس واگن پیوست. مالکیت کامل در سال ۲۰۰۰ منعقد شد و بعد فولکس واگن مهمانخانه اتوره بوگاتی (Ettore Bugatti) را تحت کنترل خود گرفت و آن را به پایگاه خود تبدیل کرد.

 بنتلی

۳. بنتلی

بنتلی از سال ۱۹۱۹، اتومبیل‌های لوکس تولید می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۹۸ با فولکس واگن شروع به همکاری کرد. در سال ۱۹۹۷ مدل رولز رویس خود را برای فروش به مزایده گذاشت و بی ام و در آن مزایده شرکت کرد ‏اما فولکس واگن در این مزایده از بی ام دبلیو پیشی گرفت و برنده شد. بنابراین اکثریت امتیاز آن را به دست‌آورد. مالکیت کامل بنتلی در سال ۲۰۰۳ منعقد شد و فولکس واگن، عرضه این خودروها را با نام بنتلی آغاز کرد.

 لامبورگینی

۴. لامبورگینی

فروچیو لامبورگینی (Ferruccio Lamborghini) شرکت ایتالیایی لامبورگینی را در سال ۱۹۶۳ تاسیس کرد. هدف او از تاسیس این شرکت، رقابت با فراری بود. در اولین سال این شرکت به سرعت رشد کرد و دلیل اصلی این رشد در این سال، تولید مدل کوپه اسپرت میورا (Miura) بود. پس از تعطیلی مالی که در سراسر جهان در سال ۱۹۷۳ رخ داده بود، این شرکت با مشکلات زیادی روبرو شد و حتی در سال ۱۹۷۸ اعلام ورشکستگی کرد. شرکت لامبورگینی قبل از اینکه کرایسلر (Chrysler) مالکیت آن را در سال ۱۹۸۷ به دست آورد، چندین بار تغییر مالکیت داده بود. فولکس­‌واگن بعدأ این شرکت را در سال ۱۹۹۸ تحویل گرفت و آن را تحت مدیریت آئودی قرار داد و از آن زمان تاکنون این واحد، به تولید ماشین‌های اسپرت قدرتمند V12 مشغول بوده‌است‌.

 پورشه

۵. پورشه

فردیناند پورشه این شرکت را در سال ۱۹۳۱ تاسیس کرد. در ابتدا این شرکت خودرو تولید نمی­‌کرد و اولین اتومبیل تولیدی در سال ۱۹۳۹ وارد بازار شد و بسیاری از قطعات مورد استفاده در این خودروها از اتومبیل VW bettle گرفته می‌شد. در طول جنگ جهانی دوم، پورشه در ساخت تانک های نظامی مشارکت داشت. پورشه 911 محبوب در سال ۱۹۸۹ به بازار عرضه شد و اولین خودروی چهار چرخی بود که گیربکس تیپ‌ترونیک داشت (گیربکسی که هم حالت اتوماتیک و هم حالت دستی داشته‌باشد.).

پورشه Cayenne در سال ۲۰۰۲، در مرکز تولید جدید خود در Leipzig، Saxony  عرضه‌شد‌. پورشه و فولکس‌واگن رابطه بسیار طولانی با هم داشتند، که این رابطه طولانی مدت، در طراحی فولکس واگن Beetle محبوب، تاثیر داشته‌است. در آگوست ۲۰۰۹، مدیریت دو شرکت، تصمیم به ادغام این دو نهاد گرفتند. تا پایان سال ۲۰۱۵ فولکس واگن سهام عمده‌ای از پورشه را در اختیار داشت.

 سیات

۶. سیات

ماجرای تحت کنترل گرفتن سیات توسط فولکس واگن، در دهه ۱۹۸۰ از طریق مشارکت‌های مختلف مدیریتی آغاز شد. تا سال ۱۹۸۶ فولکس واگن سهام خود را به بیش از ۵۱ درصد افزایش داد و خود را به سهامدار اصلی سیات تبدیل کرد. این سهام بعدها به ۷۵ درصد افزایش یافت و تا سال ۱۹۹۰ فولکس واگن صاحب کل سهام سیات شد. این تولیدکننده اسپانیایی در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد و بیش از ۲۴ مدل خودرو در انگلستان دارد و بیش از ۱۵ هزار نفر در آن استخدام شده­اند.

۷. شکودا

شکودا (Skoda) یک شرکت تولید کننده اتومبیل در چک می‌باشد، که در سال ۱۹۸۵ توسط لورین و کلمنت آغاز به کار کرد. برای مدت کوتاهی این خودرو در سال ۱۹۲۵ فقط به دولت تعلق داشت، اما بعدها در سال ۱۹۹۱ خصوصی‌سازی شد. فولکس واگن در سال ۱۹۹۱ با خرید ۳۰ درصد سهام، علاقه خود را به این شرکت نشان‌داد. بعدها این میزان در سال ۱۹۹۴ به ۶۰.۳ درصد و در ۱۹۹۵ به ۷۰ درصد افزایش یافت. سرانجام ،با پایان یافتن قرن، فولکس­ تصمیم گرفت تمام سهام این شرکت را خریداری کند و از شکودا یک شرکت تابع فولوکس واگن بسازد. از آن زمان سهم این بازارِ خودروساز در حال افزایش تدریجی بوده­است.

۸. دوکاتی

دوکاتی یک شرکت تولید موتورسیکلت است که دفتر مرکزی آن در بولونیا ایتالیا قرار دارد. آنتونیو کاوالیری این شرکت را با سه پسرش در سال ۱۹۲۶ تاسیس کرد. در ابتدا آنها با تولید کاندنسر لوله‌های خلا و اجزای رادیویی شروع به کار کردند. این شرکت از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد. فولکس‌واگن در آوریل ۲۰۱۲، علاقه خود را برای تصاحب این شرکت نشان داد، که شرکت آئودیِ آن اعلام کرد که سهام مربوط به دوکاتی را به قیمت ۱.۲ میلیارد دلار خریداری می‌کند. این شرکت به دلیل داشتن موتورسیکلت‌های چهارزمانه و عملکرد بالای آن­ها ، بسیار مشهور است. آنها دهه­هاست که بر صنعت موتورسیکلت تسلط دارند.

 ۹. MAN

تاریخچه این اتومبیل، برمی‌گردد به سال ۱۷۵۸، که سنت آنتونی یک کارخانه آهن سازی ساخت؛ بعداً با New Forges و Good Hopeادغام شد و Oberhausen را تشکیل داد The GHH در آن رشد کرد و حتی از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد، اما متحدان تصمیم گرفتند که گروه GHH را جدا کنند. در این مدت این شرکت، استخراج آهن و فولاد را متوقف کرد. خرید  Bussing(که معمولا به عنوان اتوبوس­های مدرسه از آن استفاده می­شود)، به این شرکت کمک کرد تا روی وسایل نقلیه تجاری تمرکز کند، درحالی که بحران نفت ۱۹۸۲ شرکت را به سمت بحران مالی سوق داد. دفتر مرکزی MAN در سال ۱۹۸۶ از اوبرهاوزن به مونیخ منتقل شد. یک همکاری پنجاه پنجاه با Force Motors ایجاد شد و این امر به معرفی کامیون‌های آنها به هند کمک کرد. فولکس واگن در سال ۲۰۱۱ با خرید ۵۵.۹ درصد سهام و سپس خرید ۷۳٪ سهام در سال ۲۰۱۲، این شرکت را نیز تحت امپراطوری خود درآورد.

اسکانیا

۱۰. اسکانیا

تخصص اسکانیا، در وسایل نقلیه تجاری، همانند کامیون ها و اتوبوس­ها می‌باشد. این شرکت سفر خود را در سال ۱۹۱۱ در منطقه اسکانیا در سوئد آغاز کرد. این شرکت دارای پایگاه‌های تولیدی در بیش از ۱۰ کشور آفریقایی و بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی است و همچنین لیست بازار سهام معروف آمریکا NASDAQ قرار دارد. آرمِ این شرکت از نشان اسکانیا و گریفن (موجود افسانه‌ای ترکیب شیر و عقاب) تشکیل شده‌است. ادغام SCANIA و Saab AB منجر به ایجاد Saab-Scania AB شد. بعداً در سال ۱۹۹۵ به بخش‌های کامیون و اتوبوس تقسیم شد. در سال ۱۹۹۹ تلاش­های زیادی از سوی ولوو برای تصاحب این شرکت صورت گرفت، اما اتحادیه اروپا آن را رد کرد؛ اما در سال ۲۰۰۰، فولکس ­واگن سهام رد شده ولوو را به دست‌گرفت، که میزان آن ۳۶.۴ درصد بود و در سال ۲۰۰۸ سهام خود را به ۷۰.۹۳ درصد افزایش داد؛ تا سال ۲۰۱۵ که فولکس ­واگن، کنترل کامل اسکانیا را در دست گرفت و سهام خود را به ۱۰۰ درصد رساند.

فولکس ­واگن با اقدامات بسیار زیادِ هوشمندانه مانند، ادغام با سایر شرکت‌ها و تحت کنترل قراردادن آن‌ها تا جایی رشد کرده ­است که آنها صاحب ۱۲ برند برتر خودرو در دنیا هستند. این شرکت در سال ۲۰۱۷ با عنوان بزرگترین سازنده خودرو از تویوتا پیشی گرفت و در لیست Fortune Global 500 در رتبه ۷ قرار گرفت. این شرکت در چندین بورس اوراق بهادار جهان فهرست شده­است و در بسیاری از کشورهای آفریقایی، اروپایی، آسیایی و آمریکایی مجامع تولیدی دارد.

نوشتن دیدگاه